makedonya üniversiteleri
 

Makedonya Eğitim - Makedonyada Eğitim

Makedonya Üniversiteleri Türkiye Basvuru Merkezi Adres : İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han ) kat:5  Taksim/ İstanbul/ Türkiye  Tel :0212 244 66 00 Faks :0212 244 66 01
makedonya üniversiteleri
makedonya üniversitelerimakedonya üniversitelerimakedonya üniversitelerimakedonya üniversitelerimakedonya üniversitelerimakedonya üniversitelerimakedonya üniversitelerimakedonya üniversiteleri
 
makedonya üniversiteleri


MAKEDONYA YAHYA PAŞA CAMİİ

Makedonya Yahya Paşa Camii, Kalkandelen şehrindeki en değerli ve manevi yapılar arasında yer almaktadır. Osmanlı’nın en zirve zamanında yapılan bu değerli yapıt, farklı mimarisi ile muhteşem bir görsellik sunmaktadır. Osmanlı’nın yükselme devrinde Balkan ülkeleri bu topraklara katılmış ve bu güzel ülkelerde manevi yapılar oluşturulmuştur. Manevi değerlere ve ibadethanelere saygı gösteren ve bunu yalnızca Müslümanların değil, diğer dinlerin ibadethanelerinde de uygulayan Osmanlı sanata ve sanatçıya da büyük önem veriyordu. Camii ler Müslümanların en önemli ibadethaneleri arasında yer almaktadır. Beş vakit namazın cemaat ile kılındı bu mekânlarda işçiliğe de çok önem verilmektedir.
Müslüman inanışında camii cemaati ile namaz kılmanın önemine her asırda önem verilmekte idi. Çünkü cemaat ile kılınan namazların daha sevap olduğu Müslümanlar tarafından bilinen konular arasında yer almaktadır. Bu ibadethaneler de yalnızca namaz değil, Kura’n dersleri de verilmektedir. Farklı ve manevi atmosferi ile Müslümanların değerli yapıları arasında yer alan, Makedonya Yahya Paşa Camii Osmanlı damadı tarafından yapılmıştır. O dönemlerde devlet büyüklerinin yanı sıra, damatlar, cariyeler, padişahın kız kardeşleri ve gücü yeten herkes hayrat yaptırırdı. Bu da o dönemde manevi değerlere ne kadar önem verildiğinin ispatıdır. Bizlerde ecdadımızdan miras kalan bu manevi ve kültürel yapıları elimizden geldiği kadar korumalı ve sahip çıkmalıyız.
Makedonya Yahya Paşa Camii, faklı ve ince mimarisi ile turistlerin, Müslümanların ve Türklerin değer verdiği yapılar arasında yer almaktadır. Bu Camii’nin mükemmel mimarisi, o dönemde sanatın ve mimari özelliklerin ne kadar geliştiğini göstermektedir.

Türk İslam eserleri arasında büyük bir değere ve maneviyata sahip eserler arasında alan Makedonya Yahya Paşa Camii, yüksek minareleri ile muhteşem bir görsellik sunmaktadır. Her dinin kendi inanışına göre oluşturduğu ve değer verdiği ibadethaneleri vardır. İnsanlar ve ülkeler birbirlerinin inanışına saygı göstererek bu ibadethanelerin korunması adına her türlü desteği vermeleri gerekmektedir. Günümüzde farklı inanışlara sahip olan ülkelerde bile camii bulunmaktadır. Bu o ülkelerde yaşayan azınlıklar için büyük bir güç ve manevi rahatlık sağlamaktadır ya da Müslüman ülkelerinde diğer dinlerin ibadethaneleri bulunmaktadır.
Manastırlar, kiliseler ve sinagoglar bu yapıların başında yer almaktadır. Müslüman ülkelerdeki azınlıkların ibadetlerini yapabilmeleri için her türlü destek sağlanmaktadır. Gerek farklı dinlerin ibadethaneleri gerekse Müslümanların ibadetleri geçmişimizin bize hediye ve miras bıraktıkları yapıtlar arasında yer almaktadır. Bizlerde bu yapıtların değerini bilmeli ve evlatlarımıza da öğretmeliyiz. Onlar da büyüklerden aldıkları bu mirası gelecek nesillere en güzel şekilde bırakabilsinler.
http://www.balkanincileri.gen.tr/images/stories/000-uskupishakbeycami-dsc03229.jpg
 Balkan ülkelerinde ise bu yapıtlara çok önem verilmektedir. Ülke insanları bu manevi değerlerini çok iyi bilmekte ve yeni nesillerine de bunu öğretmektedir. Bu yapıtların asırlarca özelliklerini kaybetmemesi için belli aralıklarda yeniden inşa edilmesi gerekmektedir. Bunun için bütün inananların bu süreçte maddi ve manevi destek olmaları gerekir. Makedonya’da tarihi eserlere olan ilgi üniversite gençliğinin de dikkatini çekmeyi başarmıştır. Tarihi eserlere olan bakım onarım ve yenileme çalışmaları arkeoloji okuyan üniversite gençliğini de buraya yönlendirmiştir.
Osmanlı eserlerine verilen değer böylelikle bir kat daha artmıştır. Üniversiteler bu bünyede deneyimli öğrenciler yetiştirmiştir. Goce Delcev, Tetova, Fon, Amerikan üniversiteleri, Bitola Akademik üniversitesi, İştip Üniversitelerinde başarılı öğrenciler yetiştirmektedir. Makedonya’da daha çok devlet üniversiteleri bulunmaktadır. Bu da daha güvenle çocuklarımızı gönderebileceğimiz anlamına gelmektedir. Eğitim dili Makedoncadır. Bu dili öğretmek için eğitmenler öğrencilere yön göstermektedir. Sizi kabul eden üniversite hakkında bilgi edinmek istiyorsanız bir tıkla anında internetten öğrenebilirsiniz.

Üniversiteler bütün imkânlarını ve olanaklarını bu sitelerde anlatmaktadır. Öğrenciler sadece kendilerine ait olan evraklarla birlikte Türkiye’den dahi başvuru yaptıkların da başvuruları kabul edilmektedir. Türklere sunulan olanaklarla ve indirimlerle Türklerin üniversitelere teşviki gün geçtikçe artmaktadır. Öğrenciler gelmeden önce kalacak yerleri ayarlanmaktadır. Sadece çevrimiçi işlemle başvuru yapmaları yeterli olacaktır. Üniversiteler kendilerine uygun yerleri belirterek sizin seçiminize sunmaktadır. Öğrenciler istedikleri mekânlardan yurt veya evlerini seçebilirler. Hatta seçmekte zorlandıkları yerlerde yardımcı rehberler kendilerini yönlendirecektirler. Ödeme kolaylığı sağlayan yurtlar ve konaklama yerleri kişinin ödemesinde yardımcı olmaktadır. Yurtlar devlet denetiminde üniversitelere uygun koşullarda hizmet vermektedir. Yurtlarda hijyenik koşullarda temizlik yapılmaktadır. Yemekhanelerinde öğrencilere özel yemekler ve onların istekleri doğrultusunda menüler çıkartılmaktadır.
Yatakhaneler kişilerin istekleri doğrultusunda tek kişilik ya da çoklu olarak verilmektedir. Yatakhanelerin temizliğinde tecrübeli elemanlar çalıştırılmaktadır. Her gün temizlenerek mikrobik canlılar uzaklaştırılmaktadır. Odalar sürekli havalandırılmaya müsaittir. Toplu dinlenme salonları ve ders çalışma odaları bulunmaktadır. Üniversitede ki rehber öğretmenler gelen misafir öğrencilerine her konuda destek olmaktadırlar. Her zaman bu öğrencilerin yanında olarak yabancılık çekmelerini önlemişlerdir. Türk öğrencilerin gelmesini daha çok talep eden Makedonya Türklere daha çok imkânlar tanımaktadır. Harçlar da göstermiş oldukları indirimler büyük ilgi görmektedir. Ayrıca Türkiye’den, Makedonya’da bulunan üniversiteler ile ilgili bütün bilgileri alabilmektedirler. Hatta Türkiye’den internet aracılığı ile kayıt işlemlerini dahi yapabilmektedirler. Sizin yapmanız gereken sadece bilgilerinizi eksiksiz vermek olacaktır.
http://www.balkanincileri.gen.tr/images/stories/000-yahyapasa3.jpg
 Makedonya’daki üniversiteler tıptan mühendisliklere, öğretmenliklerden ön lisans programlarına kadar uzanan geniş bir kategoriye sahip bulunmaktadır. Bütün üniversiteler Türk öğrencilere harç indiriminin yanı sıra üniversitelerde kullanılacak araç ve gereçleri ayrıca kitaplarını ücretsiz vermektedir. Yeni açılan üniversiteler kendi bünyelerinde daha iyi imkânlar sunmaktadır. Çocuklarını başka bir ülkeye okumaları için göndermek zorunda kalan veliler hiç düşünmeden buradaki üniversitelere gönderebilirler. Ülke genel itibari ile internette bütün özelliklerini ve yapabileceği bütün imkânları sunmaktadır. Hatta uçakla kısa bir sürede gitme imkânı olan kişiler gidip bu imkânları kendileri de görebilirler.
EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi sizlere geleceğin anahtarını veriyor. EuroStar ile tüm korku ve şüpheleriniz huzur ve rahatlığa dönüşecek. EuroStar öğrencilere yurtdışı eğitimle ilgili tüm bilgileri vermekte yardım etmektedir. Siz de bu avantajlardan yararlanmak istiyorsanız, sadece EuroStar'ın internet sitesine girip telefon numaralarına ulaşmalısınız.

 

 

 


 

 


 

 

Makedonya

makedonya üniversiteleri
makedonya üniversiteleri
Kayıt İçin Gerekli Belgeler "Kayıtlarda hangi belgeler isteniyor?" sorusunun cevabı burada...
makedonya üniversiteleri
makedonya üniversiteleri
Makedonya'da Yaşam Makedonya'daki öğrenci hayatı, kültürel yapısı, insanları ve diğer bilgiler...
makedonya üniversiteleri

Manastır Üniversitesi

Diğer Bölümler

makedonya lisans

makedonya bölümler

Üsküp Kril Metodi
Üniversitesi

makedonya kursu

makedonya kurs

 

| Makedonya Vize | Makedonya Cephesi | Makedonya Konsolosluğu | Makedonya Uçak Bileti | | Makedonya Konumu | Makedonya Haritası | Makedonyada Eğitim | Makedonyadaki Üniversiteler | | Makedonyada Üniversite | Makedonyada Hayat | Makedonyada Yaşam | | Makedonyada Üniversite Eğitimi | MAKEDONYA ÜNİVERSİTELERİ - Makedonyada Eğitim - Makedonya Üniversiteleri

Haberler | Makedonya'dan Manzaralar © 2010 Eurostar Makedonya Eğitim Merkezi Makedonyada Eğitim - Makedonya Eğitim - Makedonya Üniversiteleri - Makedonyada Üniversite
Rating , 10 out of 10 based on 100 ratings